Altın Rengi ile Dekorasyon

altın rengi,

Altından daha göz alıcı ne olabilir? Bu yanar döner, metalik renk son zamanlarda ev dekorasyonunda tekrar öne çıkmaya başladı. Üstelik artık sadece aksesuarlarda ya da resim çerçevelerinde değil büyük mobilyalarda ya da duvar uygulamaları gibi geniş ölçekli olarak kullanıldığına da şahit oluyoruz.

Altın rengi tıpkı gümüş ve krom gibi ışığı yansıtan, parlak bir renktir ama aynı zamanda güneşin sıcaklığını taşımak gibi bir avantaja sahiptir. Bir odaya altın rengi girdiğinde odaya lüks bir görünüm katıldığı kadar, sıcak bir hava da katılacaktır. Banyolarda genellikle altın rengi armatürlerle yetiniriz. Burada cesur bir adım atılmış ve duvarda da altın rengi kullanılmış.

Altın Rengi Banyo Dekorasyonu‘ ile ilgili daha başka örnekleri de inceleyebilirsiniz.

Uzun süre gümüş rengi, siyah, gri ve koyu renkler özellikle Batı ülkelerini etkisi altına aldı. Ama şimdi görünen o ki, altın renginin büyüsü sadece Doğu’ya özgü olmaktan çıkıyor. Altın rengi Doğu felsefelerinden biri olan Feng Shui’deoldukça önemli bir yere sahiptir. Bu rengin eve zenginliği, mutluluğu ve samimiyeti çektiği düşünülür. Sitemizde Feng Shui ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi ‘Feng Shui ile Evinizde Denge Sağlayın‘ başlıklı makalemizde bulabilirsiniz.

Altın rengi sarı renkle kardeştir. Dolayısıyla sarıyla birlikte kullanılan pek çok renk altın rengiyle de birlikte kullanılabilir. Mor, turuncu, pembe , yeşil gibi pek çok canlı renge yakışacaktır. Göz alıcı renkleri kullanırken cimrilik edin. Renklerin yoğun enerjisi üzerinizde negatif bir etki yaratabilir.

Krem rengi, bej, fildişi, beyaz gibi nötr renklerle altın rengi dengelenebilir. Özellikle yatak odasında altın rengini sade bir dekorasyon içinde kullanmak isteyebilirsiniz. Pek çok kişi altın rengi deyince şöyle bir duraksar. Oysa kararında uygulandığında, doğru renk ve malzemeyle bir araya geldiğinde altın rengi eve ışıltı katmaktan başka bir şey yapmaz.

Ahşap ve altın renginin yan yana ne kadar güzel durduğu daha önce gözünüze çarpmış olabilir. Ahşabın doğayı temsil eden, sağlam duruşuyla altın renginin gösterişli hali bir kontrast oluşturur. Bu kontrast itici durmadığı gibi, çok da güzel bir denge ortaya çıkar.

Elbette altın dediğimizde aklımıza ilk olarak mücevherat gelir. Altın rengi aksesuarlarda dekorasyonda aynı etkiyi yaratır. Evi bir mücevher gibi süsler, daha zengin daha seçkin gösterir. Tabii her zaman için dengeli ve aşırıya kaçılmadan kullanılması şartı geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner