Alçıpan Nedir ve Nasıl Uygulanır?

alçıpan, asma tavan,

Alçıpan her iki yüzü karton kaplı, ortası ise alçı malzemeden bir levhadır. İç mekanlarda tavan, asma tavan ve bölme duvar gibi yapı işlerinde sık kullanılan bir yapı malzemesidir. Kolay şekil alabildiği için farklı tasarımlara imkan verir. Duvarda ya da tavanda girintili- çıkıntılı, şekilli duvar dekorasyonlarına imkan verir. Alçıpan ile duvar giydirme, asma tavan ve yer döşeme yapılabilir. Dekoratif görünümünden dolayı evlerden, iş yerlerine, ses yalıtımı istenen stüdyolardan, sinema salonlarından ışıklandırma yapılacak büyük alışveriş merkezlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır. Bölme duvarlar ise ek oda istenen evlerde ve ofislerde sıklıkla tercih edilir.

TK Grup Dekorasyon

Alçı harcının özelliklerine göre suya ve yangına dayanıklı ya da ses geçirmeyen alçıpanlar vardır. Isı ve ses yalıtımı için alçıpanla birlikte cam yünü ya da taş yünü malzeme kullanılır.

Ev ya da işyerlerinizde, banyo gibi ıslanacak odalarda alçıpan kullanılacaksa suya dayanıklı malzemenin kullanıldığından emin olmalısınız.

Alçıpan sağlıklı, esnek, hijyenik ve hafif bir malzemedir. Çatlama yapmaz. Hafifliğine rağmen suya ve yangına dayanıklı özellikte üretilebilir. Su bazlı bir malzeme olduğundan mekandaki fazla rutubeti çeker. Montajı ve sökülmesi pratiktir.Dilediğinizde odayı genişletebilir ya da tavan dekorasyonunu değiştirtebilirsiniz.

Alçıpan Asma Tavan

Tavan ya da duvarlara spot uygulamsı sırasında elektrik tesisatı alçıpan sayesinde kapatılabilir. Böylelikle tavan aydınlatmalarında çeşitli ışıklandırma tasarımları için imkan verir. Bu tip elektrik ve kablo görüntü kirliliği yaşanabilecek durumlarda alçıpan en iyi kapatıcı çözümlerinden biridir. Dekoratif olarak da tavanı şekillendirmek, çeşitli tasarım uygulamaları yapmak için birebirdir. Çatı katı evlerde ısı yalıtımı sağlaması ve ısı tasarrufuna imkan vermesi de tercih edilme nedenlerindendir. Alçıpan yaptırmak için tavanınızın herhangi bir özelliğe sahip olmasına gerek yoktur. Her türlü ahşap, beton ya da metal yüzeylere uygulanabilir.

A1 İnşaat Yapı Elemanları

Alçıpan Duvar Bölme

Metal iskelet üzerine alçı levhalar oturtularak taşıyıcı olmayan ancak bir duvarın diğer tüm özelliklerini taşıyan yeni duvarlara sahip olmanızı sağlar. Dayanıklıdır ve üzerine boya yapabilir ya da karo döşeyebilirsiniz. Isı ve ses yalıtımı sağlar. Bu şekilde büyük bir odayı ikiye bölmek mümkündür. Ofislerde odalar oluşturmak için ya da büyük salonu ikiye bölüp ek bir oda elde etmek için kullanılabilir. Ses yalıtımı sağlanabildiği için alçıpan duvar bölmelerle oluşturulan odalarda gürültü sorunu yaşamazsınız. Ancak alçıpan yaptırmadan önce bölme duvarınızdan tam olarak neler beklediğinizi iyice anlatmalısınız. Isı, ses yalıtımı ya da yangına dayanıklılık için özel malzemeler kullanılması gerekebileceğini unutmayınız.

Alçıpan duvarlara tablo, radyatör, dolap benzeri ağırlık asacaksanız alçıpan dübeli kullanmalısınız.

Alçıpan uygulamalarında kesinlikle evin kolonları ya da taşıyıcı duvarları yıkılmamalıdır. Alçıpan duvar taşıyıcı değildir yani depreme karşı evinizi daha dayanıklı kılamaz. Bu yüzden evinizin temeliyle oynamayınız. Ancak deprem sırasında esnektir, çatlama olmaz. Hafif olduğundan hayati tehlike riski oluşturma oranı çok düşüktür.

Alçıpan konusunda mutlaka uzman olduğunu bildiğiniz, profesyonel ve deneyimli firmalarla çalışınız.

Gelincik Deseniyle Dekorasyonunuzda Fark Yaratın

Ev Dekorasyonunda Bahar Teması

Kilimlerin Sıcak Dünyası

Alçıpan Asma Tavan Modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner