Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir?

ahşap zemin, parke, temİzlİk,

Parke zeminler kaygan ve şık görünür. Ancak bir süre kullandıktan sonra güzel yüzeyin üzerinde mat bir kir tabakası oluşur. Süpürge, paspas ve sıvı temizleyici gibi birkaç anahtar ürün sayesinde lekeleri yok edebilir ve parke zemine ilk günkü parlaklığını kazandırabilirsiniz.

Farklı türde parke zemin çeşitleri vardır ancak birkaç temel temizlik malzemesiyle her parkeye ışıltı kazandırılabilir. Yumuşak, mikrofiber bir paspasla toz, kir ve hayvan tüylerini kolayca silebilirsiniz. Elektrik süpürgesi ile süpürgelikleri pratik bir şekilde tozdan arındırabilirsiniz. Ayrıca özellikle ahşap yüzeyler için üretilmiş bir temizleyiciye ve bir sprey şişeye ihtiyacınız olacak. İkinci bir mikrofiber toz bezi ise ahşap temizleyicisi ile yüzeyi silmek için gerekecek.

İlk Aşama Etrafı Toplamak

Parke zemini gereksiz eşyalardan arındırmadan iyi bir temizlik yapmanız mümkün olamaz. Etrafa yayılmış olan ayakkabı, terlik, dergi, oyuncak benzeri zeminde gereksiz yer işgal eden her şeyi toparlayıp kaldırın.

NOT: Burada önemli bir ipucundan söz edelim. Parke zeminizin temizliğini uzun süre koruması için kesinlikle ayakkabı ile basılmamasına özen göstermelisiniz.

Parkeyi Tozdan Arındırmak

Yumuşak, mikrofiber paspasın saçaklı olması daha iyi olur. Parkenin tozunu alırken paspası zeminde ileri geri hareketlerle ilerletin. Paspası yerden kaldırmayın çünkü bu şekilde yerinden kalkacak ve paspasın altına yapışacak olan kıymık, talaş benzeri parçalar paspasa devam ettiğinizde zemini çizecektir.

NOT: Parke zemininizi silmek için kullanacağınız paspas, süpürge, toz bezi benzeri ürünlerin zemini çizebilecek, kötü malzemeden üretilmiş, ucuz modellerinden kaçının.

Elektrikli Süpürge

Parke temizliğinde elektrikli süpürgenizin dar uçlu borusu işinize en çok yarayan aparat olacaktır. Süpürgeliklere, kapı diplerine, koltuk arkalarına uzanmak için en iyi araçlardan biridir.

NOT: Herhangi bir temizlik esnasında temizlikten maksimum verim almak için elektrik süpürgenizin torbasının dolu olmadığından emin olmalısınız.

Ahşap Temizleyiciler

Ahşap temizleyicileri hemen her markette bulunabilir. Bu ürünleri ambalaj üzerinde belirtildiği şekilde kullanmak en iyi sonucu almanızı sağlar. Genellikle ılık suya karıştırılan ahşap temizleyicilerini tavsiye edilen orandan fazla kullanmak daha iyi bir temizlik anlamına gelmez. Hatta yanlış kullanım lekelenmelere neden olabilir.

Sudan Kaçının

Ahşap suyu sevmez. Bu nedenle temizlik sırasında parkeyi mümkün olduğunca az ıslatmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde zamanla yüzeyde şişme ya da parke aralarında açılma olabilir. Su ile karıştırdığınız solüsyonu sprey şişe ile sıkıp paspasla silmek iyi bir yöntemdir. Mutlaka kova kullanacaksanız, kovaya batırılan bez veya paspasın çok çok iyi sıkılması gerekir. Parkeye değen temizlik bezi ancak ‘nemli’ denecek kadar ıslak olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner