Ahşap Lambri Tavan Dekorasyonu

ahşap kaplama, lambri, Tavan,

Evde farklı bir dekorasyona imza atmak mutlaka en cesur desenleri ya da en parlak renkleri bir araya getirmek değildir. Yapı malzemelerini beklenmedik biçimde kullanarak da dekorasyonu ilginç kılabilirsiniz. Ahşap tavan kaplamaları istediğiniz etkiyi yaratmanızı sağlayacak, şık ve farklı uygulamaların başında gelir.

Burada daha çok görünümü üzerinde duracak olsak da ahşap tavanlar ses ve ısı yalıtımı açısından avantajlıdır. Kışın sadece görüntüsüyle değil ısıyı izole etmesiyle de evi sıcak tutar. Ahşap tavan kaplamasıyla üst kata ses gitmesi de büyük ölçüde engellenir.

Renk konusunda kahverengi, sarı, kızıl pek çok ahşap rengi arasından bir seçim yapabilirsiniz. Ancak yine de her ağaçtan lambri kaplama yaptırılması mümkün değildir. Size sunulan seçenekler arasından bir değerlendirme yapmanız gerekir. Renk seçerken zemin rengi, duvar rengi ve tabii ki eşyalarınızın rengi hepsi birden değerlendirilmelidir.

Koyu renkler tavanı daha basık gösterecektir. Bu yüzden alçak tavanlı evlerde ahşap kaplama yapılacaksa örneğin açık renk çam ağacı tavsiye edilir. Zaten Türkiye’de ahşap lambri için en çok çam ve ladin ağaçları kullanılır.

Ahşap tavanlar yeni bir dekorasyon öğesi değil. Ancak sıcak görüntüsü bugünün modern tasarımlarıyla birleştiğinde ortaya oldukça farklı ve demode olmaktan uzak sonuçlar çıkabiliyor. Tavandan yere doğru inen bu lambrinin yoğun ve koyu görüntüsü büyük pencereler ve beyaz bir duvarla dengeleniyor. Salona derinlik katan, farklı bir uygulama.

Renk ve tasarıma karar verirken lambri döşenecek odanın dekorasyon tarzını göz önünde bulundurun. Kontrast yaratacak renkler odaya hareket getirecektir. Mobilya rengini göz ardı ederseniz, ortaya zevksiz bir görüntü çıkabilir. Ahşap rengini sadece kahverengi olarak düşünmeyin. Bazı kahverengide sarı ağırlıktadır, başka bir kahverengi de kırmızı ağırlıkta olabilir. Ahşabın içinde öne çıkan rengi baz alarak dekorasyonun geri kalanıyla lambrinin örtüşüp örtüşmediğini değerlendirebilirsiniz.

İç mekanlarda olduğu kadar verandalar için de ahşap lambri tavanlar oldukça revaçtadır. Özellikle doğayla iç içe, yeşillikle çevrili verandalarda evi de doğanın bir parçası haline dönüştüren bu uygulama sıcak ve davetkar bir veranda dekorasyonu ortaya çıkarmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner