Ahşap Bahçe Çiti Çeşitleri

bahçe çiti,

Peyzaj tasarımında bahçelerin çitle çevrilmesi bahçeyi güzelleştirmek, sınırları belirlemek ve güvenlik amaçlı kullanılabilir. Ancak doğanın bir parçası olarak düzenlenen ve insana nefes aldırması istenen bir bahçede sınırların göze batması ve bahçeyi doğadan koparması hoş olmaz. Ahşap bahçe çitleri bu anlamda hem doğayla bütünleşen hem de göze batmadan sınırları belirleyen malzemelerdir.

Metresi 110 TL olan bu çitler, en sık karşılaşılan klasik tarzdaki bahçe çitlerine örnek gösterilebilir. Bahçe için seçilen çitleri dilediğiniz renge boyanmasını isteyebilirsiniz. Yine de pek çok bahçe için doğal ahşap renk daha uygun olur. Ahşap doğal bir malzeme olduğundan, kendi rengi ile bahçedeki bitki örtüsüne uyum gösterecek, yapay durmayacaktır.

Ahşap panel çitler (fotoğrafta metresi 141.60 TL) farklı bir tasarım isteyenler ve yüksek çitlerin bahçe için daha uygun olacağını düşünenler tarafından sıkça tercih edilir. Bahçede beton ya da tuğla duvar yerine bu tip bir düzenleme daha yumuşak daha estetik görünümlüdür. Ahşap çitlerin dayanıklı olması için ‘emprenye‘ denilen kimyasal işlem yapılır. Bu şekilde ahşap çeşitli kimyasallar emdirilerek böceklere ve diğer zararlılara karşı dayanıklı hale getirilir.

Ahşap çitlerin hava koşullarına dayanıklı olması için de yine çeşitli kimyasallarla suya, güneşe dayanıklılık sağlanabilir. Çit satın almadan önce kullanılan ahşabın cinsini ve emprenyeli olup olmadığını sorarak dayanıklılığı konusunda fikir alabilirsiniz.

Korkuluk uygulaması için de farklı tasarımlarda pek çok ahşap çit çeşidine rastlayabilirsiniz. Korkuluklar havuz kenarında, kapı önlerinde, bahçe çevresinde kısaca peyzaj tasarımı sırasında uygun görülen her alanda kullanılabilir. Aydınlatma ürünleriyle tamamlandığında şıklığı ve işlevselliği de artacaktır. Bu fotoğrafta gördüğünüz ahşap korkulukların fiyatı:  177 TL / m.

Ormanlık alanlarda dışarıdan yabani hayvanların girmesini önlemek veya bahçeyi yabancı gözlerden saklamak için daha sık ve duvar görünümlü ahşap çitlerden faydalanılabilir. Bu çitlerin önüne ekilecek yüksek bitkilerle ahşabın gözlerden saklanması mümkün olabilir. Fotoğraftaki panelin metre fiyatı: 175 TL.

Bahçe çitleri en başta da belirttiğimiz gibi farklı tasarımlarda ve farklı renklerde olabilir. Yalnız çitleri boyatmak istediğinizde metre ile fiyatlandırılan çitlere boya parası ekstra eklenir. Yukarıda gördüğünüz beyaz ve son derece zarif görünen çitlerin metre fiyatı 110 TL.

Ahşap çite alternatif olarak kaplama yöntemiyle ahşap görünümü verilmiş alüminyum veya PVC, plastik çitler de piyasada bulunmaktadır. Bu şekilde ahşabın gerektirdiği bakım şartları elenip sadece dekoratif özelliğinden yararlanılması mümkün olabilir. Doğal bir çevrede yapay malzeme kullanımından rahatsız olmayacaklar bu alternatifi de değerlendirebilir.

Bu yazıda gördüğünüz örnekleri bulabileceğiniz firmalar ise:

  • Ahşap Consept: info@ahsapconsept.com / (0212) 361 09 69
  • Tabiat Ahşap: tabiatormanurunleri@gmail.com /  (0212) 451 66 34
  • Yıldız Park: info@yilfizpark.net / (0212) 369 01 15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner