Açık Mutfaklı Salon Dekorasyonu

açık mutfaklı salon dekorasyonu, küçük mutfak, Stüdyo daire,

Açık mutfak deyince ilk akla gelen sorun, yemek kokularının bütün eve yayılacağıdır. Oysa iyi bir mutfak havalandırma sistemi ile pekala bu sorunun üstesinden gelinebilir. Eğer açık mutfaklı bir daireye taşınma konusunda kararsızsanız aşağıdaki açık mutfaklı salon dekorasyonu örneklerine bir göz atmanızı öneririm. Kararınızı etkileyebilirler.

Açık mutfaklı salonlarda, mutfak duvarlarını ve zeminini farklı renklerde döşeyerek odanın bu bölümünün ayrı bir oda gibi algılanmasını sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta cesurca bir yaklaşımla limon sarısı duvar kağıdı kullanılmış. Damalı zeminle mutfağın dekorasyonu tamamlanmış. Bu farklı renk ve desen cümbüşü için elbette en uygun seçenek beyaz ve sade mutfak dolapları olmuş.

Eğer açık mutfaklı salonunuz çok geniş değilse mutfak ve salonun bir algılanıp mekanın bütünlüğünün korunmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle salon iki ayrı oda olarak değil, tek bir büyük oda olarak algılanır. Beyaz her zamanki gibi ferahlık ve genişlik duygusu uyandıran kurtarıcı renk!

Salon geniş değil diye mutfaktan feragat etmek zorunda değilsiniz. Burada mutfak için epey bir yer ayrıldığını görüyorsunuz. Buna rağmen dekorasyonda gözü rahatsız eden hiçbir şey yok. Oturma bölümündeki geniş ve yüksek pencereler bu bölümün ferah algılanmasını sağlıyor.

Dikkat ederseniz buradaki örneklerin çoğunda mutfak adası kullanılarak mutfağın geride kalması ve salondan ayrılması sağlanıyor. Üstelik bir mutfak adası sayesinde pişirme hazırlıkları yapmak ya da yemek yemek için de yer kazanmış olursunuz.

Kanepenin arkasına eklenen dar bir masa sayesinde mutfak ve oturma bölümü arasındaki sınır daha da belirginleştirilmiş. Arkada yine bir mutfak adası göze çarpıyor ancak bu kez bar taburesi yerine evin geleneksel dekorasyon tarzına uygun olarak daha şık mutfak sandalyeleri kullanılmış. Açık mutfaklı salonlarda bu iki odayı tamamen farklı tarzlarda düşünebilir ya da yukarıdaki örnekte olduğu gibi birbirlerini tamamlamalarını tercih edebilirsiniz.

Eğer salonunuzda mutfağı ayırmak üzere bir mutfak adası ya da masa benzeri mobilya kullanma şansınız yoksa, yani salon darsa, alçıpan duvar kullanarak açık mutfağı oturma bölümünden ayırabilirsiniz. Alçıpan duvar modelleri hem hesaplı hem de oldukça kullanışlı seçeneklerdir. Üstelik duvarı tavana kadar yükseltme zorunluluğunuz da yok. Yarım bir duvar da pekala hoş dekorasyon uygulamaları yapmanızı sağlayabilir.

Açık mutfaklı salonların ne kadar güzel göründüğüne dair örnekler veriyoruz ancak unutmamalısınız ki bu tip mutfakların bir dezavantajı, sizi her zamankinden daha titiz olmaya zorlamasıdır. Bu belki de bir avantajdır, nasıl baktığınıza bağlı. Çok fazla mutfak eşyası biriktirmemek, mutfak aksesuarlarıyla mutfağı dağınık göstermemek, yemek pişirdikten sonra ocağı ve tezgahı hemen silmek gibi bazı ipuçlarını takip ederek dağınıklığın ve kötü görüntünün önüne geçebilirsiniz.

Beyaz ve sade görünümlü bir açık mutfağı yine beyaz mobilyalarla tamamladığınızda belli bir tarz oluşturacağınız kesin. Ancak unutmayın ki bu dekorasyon tarzının bir riski, eviniz biraz ruhsuz görünebilir. Perde ve halılarda desen kullanmanız ya da renkli tablolar veya sanat eserleri kullanmanız eve sıcaklık katacaktır.

Yukarıda İngiliz tarzına yakın ahşap ve çiçek desenlerini bolca kullanmış bir ev görüyorsunuz. Mutfakta da açık renk kullanılmış olmasına rağmen mutfak adası salonun renklerine uygun olarak seçilerek sanki salonun bir parçasıymış gibi gösterilmiş. Böylelikle mutfaktan salona farklı bir geçiş oluşturulmuş.

Mutfağı gözlerden uzak tutmak ve salonda otururken mutfakla iç içe olduğunuzu unutmak ve unutturmak istiyorsanız en iyi çözüm koltukların sırtını mutfağa çevirmek olacaktır. Böylelikle ister istemez mutfak arkanızda kalır ve açık mutfağınızla sürekli yüzleşmek zorunda kalmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner