2012’de Dekorasyonda Hangi Renk Moda?

2012, moda, renk, turuncu,

Dekorasyonda moda renklerden söz edilmesi ilk etapta kulağa biraz tuhaf gelebilir. Moda sürekli değiştiğine göre bir ev modayı nasıl takip edebilir? Moda diye gidip kırmızı bir kazak alabilirsiniz ama bir evi bu şekilde sürekli yenilemek çok daha zor olabilir! Burada işin püf noktası aksesuarlardır. Koltuk yastıkları, vazolar, duvar süslemeleri, havlu, masa örtüsü, mumluklar benzeri daha ufak parçaları moda renklerde seçerek hem evinizi yenileyebilir hem de modayı takip etmiş olursunuz. Gelelim 2012 yılında ev dekorasyonunda hangi rengin moda olacağına.

2012’ye geçmeden evvel önceki yılları bir hatırlayalım. Belki siz ev modasını çok sıkı takip etmiyorsunuz ama çarşıya çıktığınızda ya da evinize yeni bir ürün almanız gerektiğinde farkında olmadan kendinizi o yılın moda rengi ya da renkleriyle çevrili buluyorsunuz. Vitrinler, kataloglar bir anda yılın moda renginde üretimlerle dolu oluyor. Aslında giysiler için de aynı durum söz konusudur. İstediğiniz kadar modayı takip etmediğinizi iddia edin. Herhangi bir ihtiyacınız olduğunda firmalar o yılın moda rengini kullandığından siz de farkında olmadan moda renklere ya da stillere yönelmiş olabilirsiniz.

Yukarıda sırasıyla süsen mavisi, bal rengi, turkuaz ve hanımeli renklerinin geçen yıllarda ev dekorasyonunda öne çıktığını görüyoruz. Ve şimdi sıra geldi bu yılın rengine:

Bu yılın renginin adı Pantone kataloğunda ‘Tangerine Tango’; kırmızıya kaçan parlak bir turuncu. Anlaşılan 2012 yılında evlerimize hareket geliyor, sıcaklık ve enerji katılıyor. Ev için iddialı bir renk olabilir ve açık renklerle dengelemek yerinde olur. Bu rengi ev içinde hayal etmek için kendinizi zorlamayın, işte örnekler:

Örnek fotoğraflarda sadece moda renge değil, hangi renklerle beraber kullanıldığına da dikkat ettiğiniz takdirde evinize uygun düzenlemeler yapmakta daha az zorlanırsınız.

Kırmızımsı turuncu, duvar rengi olarak oldukça iddialı bir renk. Her duvarda değil de, tek duvarda veya sağdaki resimde olduğu gibi duvarın bir yarısında kullanılabilir. Böylelikle çabuk sıkılmazsınız ya da fazla renk bir süre sonra içinizi baymaz.

Moda rengi beğendiğiniz diye duvarınızı boyatmanız pratik ya da hesaplı bir tercih olmayabilir. O halde bu rengi içeren tabloları, yine kırmızımsı turuncu renkler içeren ufak bir halıyla eşleştirebilirsiniz. Antre ya da yemek odası böyle bir dekorasyon değişikliği için uygun odalar olabilir.

Yazının girişinde sözünü ettiğimiz, moda rengi uygulamak için kullanabileceğiniz aksesuarlar burada çok uygun örnekler görebilirsiniz. Puf, koltuk battaniyesi, sehpada kase ve şömine üzerinde çiçekler. Birkaç parçayla evinizi 2012 modasına uydurabilirsiniz. Elbette bu fotoğrafta salonun beyaz döşenmiş olması büyük bir avantaj.

Perde değişikliği evin tarzını büyük oranda etkileyebilir. Yukarıdaki fotoğrafı bir de açık renk perdelerle gözünüzde canlandırın. Eğer evinizde küçük bir adımla büyük bir değişiklik istiyorsanız perde değişikliğini öneririm. Ancak perde maliyeti her zaman çok hesaplı olmayabilir.

Bu yılın rengi ve kullanım örneklerine dair bu fotoğraflarla umarım tarzınıza uygun bir biçimde bu sıcak rengi nasıl kullanabileceğinize dair bir fikriniz oluşmuştur. Tabii şunu da belirtmeden geçmeyelim ki, yalnızca moda olduğu için bir rengi ya da tarzı benimsemek zorunda asla değilsiniz. Eğer hoşunuza gittiyse bu yeniliklere evinizde yer vermelisiniz. Aksi takdirde eviniz sizi yansıtan ve kendinizi rahat hissettiğiniz bir ter olmaktan çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner