18 Pratik Salon Dekorasyonu Önerisi

yastık,

Bir salon tepeden tırnağa kaç kez yenilenebilir? Hele bir de kiracıysanız, size ait olmayan bir evde döşeme ya da duvar kaplama işlerine girişmek akıl karı olmaz. Yine de salonunuz için yapabileceğiniz bir şeyler var. Eşyalarınızın kaç yıllık olduğu fark etmez. Mobilya yenilemeden, sadece aksesuar ve birkaç küçük dokunuşla salonunuzu yenilemenize yardımcı olacak pratik önerilerimiz var.

1. Duvar dekorasyonunda bir yenilik yapın ve tablo yerine farklı modellerde bakır ya da gümüş tepsiler asın.
2. Aksesuarlarınıza (abajur, yastık, halı vb) uygun renkte büyük bir tabloyu kanepenizin üzerine asın. Renk uyumu önemli!
3. Kitaplarınızı değerlendirin ve kanepenizin yanına köşe sehpası koymak yerine, kitaplarınızdan oluşan orijinal bir köşe yapın.


4. Aksesuar olarak hayvan desenli ürünleri kullanın. Koltuk yastıklarınızı ve onlara uygun bir battaniyeyi salonunuzda kullanabilirsiniz. Leopar ve zebra desenli ürünleri uygun fiyata pek çok ev ürünü mağazasında bulabilirsiniz.
5. Eğer salonunuz küçükse orta ya da köşe sehpası olarak tümüyle cam sehpa kullanın. Neredeyse görünmez olup salonunuzu daha büyük gösterirler.
6. Şömine üstü, kitaplık ya da bir duva rafında, sevdiğiniz objeleri yan yana getirin. Salona girenlerin dikkatini çekecek ve bu aksesuarları incelemekten kendilerini alıkoyamayacakları bir köşe farklılık yaratacaktır.

7. Duvarınız düz renk ise halınızı biraz hareketlendirin ve içinde duvar renginizin ve kanepenizin renklerini barındıran desenli bir halı serin.
8. Köşe sehpanızın üzerine ilginç formda bir gövdesi ve şık bir şapkası olan göz alıcı bir abajur yerleştirin.
9. Kanepenizin tek renk dekoratif yastıklarını, renkli ya da aynı renklerde farklı desenleri olan yastıklarla değiştirin.

10. Kanepenizin yanına alışılagelmiş köşe sehpalarından koymak yerine daha sıradışı bir eşya koyun. Bir servis masası ya da eski bir sandık olabilir.
11. Ayna sayesinde bir salonun havasının ne kadar çabuk değişebildiğine siz de şaşıracaksınız. Mümkünse aynayı pencere karşısına koyun ve salonunuza biraz ışık ve manzara katın. Tablodan daha canlı bir görüntü olacaktır.
12. Salonunuzda sönük bulduğunuz bir köşe mi var? Belki buraya desenli bir duvar kağıdı, duvar stickerı ya da büyük bir çiçek aranjmanı düşünmelisiniz.

13. Az önce bir ayna önerimiz olmuştu ama bu kez aynayı kanepenin üzerine bir tabloymuş gibi asmayı deneyin. Biraz büyük ve ilginç formda bir ayna olması amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
14. Evinizdeki eşyalar ne şekilde dizili? Daha önce denemediyseniz şimdi simetrinin çekiciliğinden faydalanın. Salona karşıdan bakıldığında her şeyin simetrik olarak algılanacağı şekilde bir düzenleme yapın. İkili koltuklar, köşe sehpaları, tablolar, yastıklar, hepsini oyuna dahil etmelisiniz.
15. Ayaklı bir lamba ve ilginç tablolarla tamamlayacağınız bir okuma köşesini salonunuza ekleyin. Kütüphanem yok diye üzülmeyin, okumak için güzel bir köşeniz olduktan sonra kitaplarınız da hızla çoğalacaktır.

16. Duvar saati tek başına hoşunuza gitmiyor olabilir ama yan yana çok sayıda saati kullanmanız kesinlikle salonu başka bir havaya bürüyecek. Saatlerin her birini dünyanın farklı bir ülkesine göre ayarlayın. Hangi ülkeyi kast ettiğinizi anlatan etiket ya da fotoğrafları da resimdeki gibi bir örnek çerçeveleyip saatlerin altına asabilirsiniz.
17. Kanepenizi yüzletmeyi düşünüyorsanız bu sefer göz alıcı bir desen seçin. Dikkat çekici olsun ve böylece salonu baştan aşağı yenilediğiniz hissi yaratın. Koltuk yüzletmek planlarınız arasında yoksa desenli bir koltuk örtüsü de işinizi görür.
18. Farklı desenleri bir araya getirin. Koltuklarınızın rengine uygun yastık, tablo ve çiçekleri yan yana koyun. Ancak bir şartımız var: renkler birbirini mutlaka tutsun.

Buradaki önerilerden birini ya da birkaçını evinizin genişliğine, şekline ve ayırdığınız bütçeye bağlı olarak değerlendirebilirsiniz. Denediğiniz ve yararlı olduğunu düşündüğünüz fikirleri yorumlar aracılığıyla bizimle paylaşmayı unutmayın!

Fotoğraflar: Realsimple.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner